Zámecký park zámku Moravec

Park leží v samotném středu obce a jednou svojí stranou je otevřený do polí. Vzniká tak dojem, jakoby park nebyl pouze zahradou zámku a zámecké kaple, ale zároveň zahradou celé vesnice. Je v něm mnoho různých dřevin, z nichž spousta původně do čech nepatří. Ovšem díky této rozmanitosti je park také zajímavou paletou různosti, kterou může příroda ukázat.

Zámecký park

Co mě však na celém místě zaujalo nejvíc, je jeho zvláštní tichá energie díky které se člověk cítí zkrátka „trochu jinak“. Při několika procházkách, které jsem měl tu čest parkem podniknout se mi pokaždé poštěstilo zapříst zajímavý rozhovor se svým doprovodem. Jakoby zdejší stromy a keře podněcovaly kontemplativní náladu a dávali poutníkovi bezpečný azyl před vnějším světem. Tím ho pak podporují, aby se nebál pustit hlouběji do světa vnitřního.

Kamenné doplňky a zámek samotný jsou podle mě pěkně a vkusně včleněny do přírodního prostředí. Nutno dodat, že vlivem času tu příroda získává trochu navrch a o kamenné zídky a lavičky už se nikdo moc nestará. To mu ovšem jen dodává na zvláštní tiché smutné poetice. Majestát přírody pomalu zakrývající dávnou lidskou slávu…

Pokud člověk projde parkem až k okraji, kde se jeho konec rozlévá do polí, narazí na zvláštní děsivou budovu s malými okny. Dozvěděli jsme se, že to dříve bývala sýpka, ale něco mi říká, že se tu dřív muselo dít i něco jiného. Možná za války…těžko říct. každopádně dovnitř bych raději nelezl a zůstal v tichém bezpečí parku.:)

Inu, pokud někdy zavítáte do Moravce nebo jeho okolí, vezměte si zápisník na nápady nebo vhodný doprovod a běžte se projít tímto kouskem přírody. Třeba i vám na mysli vytanou zajímavé a nové věci, které časem obohatí váš život.

Trochu o parku

Rozsáhlý park vznikl v souvislosti s rekonstrukcí zámku po požáru v roce 1825. Největší zásluhu na jeho výjimečnosti má bývalý majitel hrabě Gedenus, údajně vzdělaný dendrolog.

V parku se nachází ojedinělá sbírka exotických dřevin jako jsou borovice Jeffreyova nebo jedle stříbrná, korkový keř, liány apod. Na jaře jsou však nejoblíbenějšími dřevinami nádherně kvetoucí rhododendrony a azalky v přední části parku.

A něco z dnešní doby

Park vlastní stát, který ho svěřil do péče Moravskému zemskému muzeu v Brně včetně zámku, který slouží organizaci jako depozita. Po dlouholeté „neúdržbě“ parku a promrhání dotací, rozhodl ( dnes již bývalý) ředitel o uzavření parku pro veřejnost z důvodu nebezpečnosti.

Po dohodě s obcí si obec v roce 2017 park pronajala od Moravského zemského muzea dlouhodobě , aby mohla zažádat o dotace na revitalizaci parku, které v roce 2018 získala. Takže park je zachráněn pro milovníky přírody, místní občany i návštěvníky našeho penzionu.

Rádi obci přispíváme na údržbu tohoto krásného koutu obce.